Další akce zdravotního kroužku

V rámci Zdravotnického kroužku, který se v naší škole letos otevřel již po druhé, jsme se v neděli 18. října jeli podívat do Ivančic, na akci s názvem „Záchranáři v akci“.

Jedná se o ukázky všech složek Integrovaného Záchranného Systému (IZS). To znamená: Policie ČR, Hasičský záchranný sbor (akce se zúčastnili i dobrovolní hasiči z nedalekých Němčic) a Záchranná zdravotnická služba – vše v rámci Jihomoravského kraje. Ukázky ze své práce přiletěl ukázat i vrtulník Mi-17 s vojáky. Ten přistál v areálu zemědělského SOU.

Do Ivančic s námi jeli i žáci ze znovu obnoveného Hasičského kroužku. Vzájemně jsme toto spojení přivítali, vždyť každý ví, že jakákoli záchranná akce, která se týká např. dopravní nehody, se bez propojení složek IZS neobejde!

Nejprve jsme se jeli podívat na Mi-17-tku. Děti měly možnost nastoupit do vrtulníku, projít si ho, podívat se do pilotní kabiny. Po té vrtulník nastartoval motory a vzlétl. Vojáci měli připravené ukázky slaňování z vrtulníku, záchrannou akci, kdy vrtulník na laně snášel pacienta i vojáka zároveň, i další tentokrát útočné akce proti nepříteli. Vrtulník byl ve vzduchu docela nízko nad zemí, takže si každý na vlastní kůži zkusil sílu vrtule, která nás málem odfoukla až do autobusu. Tam jsme se nakonec schovali a na vrtulník koukali z teploučka a z bezvětří.

Vojáci měli nachystané ukázky bojového umění Musado. Je to opravdu pro silné chlapíky! Bojovali mj. i se zbraněmi, které si děti mohly také prohlédnout.

Na závěr se nám Mi-17-tka několikrát proletěla nad hlavami a my jsme se za jejího doprovodu přesunuli na ivančické náměstí, kde akce pokračovala.

První ukázky měla Policie. Policisté si přichystali ukázku se cvičeným psem, s jehož pomocí zadržují pachatele. Psi byli dva, jeden 2,5-letý a druhý 5-tiletý. Figurant to jako pachatel neměl se psi jednoduché, při jednom útoku ho dokonce pes i povalil, což nebylo naplánované. Po zadržení měl pes pachatele hlídat, kdyby se dal na útěk, tak ho měl za úkol opět „zneškodnit – zadržet“ a hlídat do příchodu policisty. Psi byli opravdu obdivuhodní. S dětmi jsme si mohli prohlédnout policejní auta, mrknout se na radar, domů si někteří z nás odnášeli své otisky nejen prstů, ale i celé dlaně. Na závěr si policisté připravili „honičku“ na zloděje. Ten ujížděl v osobním automobilu, za ním dvě policejní auta, plná ozbrojených policistů, kteří nám předvedli skvělou zadržovací akci, se skřípěním brzd, nesmírně rychlého odzbrojení a zadržení pachatele, nakonec pouta, nasednutí do policejního vozu a nazdárek za mřížemi!

Hasiči se představili ukázkou zásahu při hašení (napojení hadic atd.) – to byli dobrovolní hasiči. Státní hasiči předvedli zásah z rampy, kdy na věži ivančického kostela došlo ke zranění. Nejprve se jednalo o poranění dolní končetiny, kdy byl pacient společně s hasičem spouštěn po lanech dolů, kde čekala posádka vozu Záchranné služby. Druhý pacient byl transportován z věže dolů na vakuové matraci. Není to nic jednoduchého, je třeba mít vše řádně zabezpečené, dávat velký pozor, aby vše fungovalo jak má apod. Záchranáři pacienta vyšetřili, naložili do sanitky, kde následovalo další ošetření a odjeli s ním do nemocnice. Než sanita odjela, bylo možné do ní nahlédnout. Záchranáři podali komentář k různým pomůckám, a ukázali, jak se s nimi pracuje. Hasičská auta jsme obhlédli jen zvenčí, ale malí hasiči, si mohli vyzkoušet hašení ohně na malém domečku, kdy jeden pumpoval, druhý měl hasičskou hadici a hasil a obráceně. To se dětem velice líbilo.

Vidět zásah hasičů bylo nesmírně zajímavé a lze k tomu jen dodat, že práce hasičů je velmi, velmi náročná, co se týká jejich náplně práce, tak je téměř všestranná a k tomu se musí vykonávat za jakéhokoli počasí, v kteroukoli denní dobu a v kterékoli roční období. Je tomu tak i u záchranářů. Ti se stýkají s různými druhy zranění, s různými nemocemi, jakýmikoli zdravotními problémy apod.

Já jsem proto velmi ráda, že se takové akce pořádají, že jsou lidé seznamováni s problematikou IZS, se zásahy IZS, s tím, jak je potřeba si navzájem pomáhat. Policie, hasiči, záchranná služba – to jsou složky, které se v mnohých případech jeden bez druhého neobejdou. A jsou to případy, kdy jde o lidské životy. Život je to nejcennější, co máme.

Dana Pelajová